Deltakanat, yelkenkanat türkiye, delta kanat, yelkenkanat, yelken kanat, hanggliding, hang gliding, hang glider, Baris Yalcinkaya, Ucmak, uçma, uçuş, barış yalçınkaya, THK, Türk Hava Kurumu, Yelkenkanat Türkiye, Şampiyona, Aeros, target, Aeros discus, Aeros combat, Aeros phantom, Wills Wing, Wills Wing Falcon, Wills Wing sport2, Wills Wing U2, Wills Wing T2, Wills Wing T2C, Moyes, Moyes litesport, Moyes Litespeed, Moyes Litespeed RS, Dalga uçuşu, tepe uçuşu, soaring, yelken uçuşu, termik uçuşu, termal uçuşu, seyrüsefer, XC, cross-country, cross country, trapez, base bar, hücum borusu, hücum kenarı, leading edge, tepe borusu, kingpost, karabina, askı kolonu, kanat, wing, başlangıç kanat, başlangıç kanadı, orta seviye kanat, intermediate kanat, topless, performans kanat, performans kanadı, loop, loop nasıl, loop atma, tandem, tandem yelkenkanat, tandem deltakanat, planör, pördevites, aerodinamik, airbourne shark, fethiye, inönü, alidağ, alidağı, c tepesi, uçuş güvenliği, gps, variometre, varyometre, polar data, polar verisi, polar nedir, landing, deltakanat iniş, yelkenkanat iniş, pio, pilot induced oscillation, kanat seçimi, lift, drag, tek yüzey, çift yüzey, firar kenarı, rüzgar, yan rüzgar, çapraz rüzgar
Anasayfa>>Uçuş Merkezleri >>

Deltakanat Uçuş Merkezleri

İnönü, Eskişehir

Eskişehir'in İnönü ilçesinde bulunan THK İnönü Meydan İşletmesinde bulunan kampta deltakanat eğitimleri verilmekte. Başlangıç ve bitirme (tekamül) eğitimlerinin ÇHHA Müdürlüğü bünyesinde verildiği bu kamp her yaz açık. Çukurhisar'da yapılan başlangıç eğitimleri 10-15 gün sürmekte. İleri seviye (tekamül) eğitim ise kampta bulunan C tepesinde veriliyor. Çimden iniş alanına sahip ve yaz aylarında genellikle kuzey rüzgarının hakim olduğu İnönü C tepesi yelken uçuşları için çok uygun. Tepenin yüksekliği 230 m. Kampa uzaklığı araçla 10 dk. Stabilize yola sahip. Benim de eğitim aldığım bu kampta yatakhane, yemekhane ve kantin bulunmakta. Uçaklar için 2 tane iniş pisti ve uçuş kulesi var.Ayrıca acil durumlarda doktor ve ambülans servisine sahip. Eğer deltakanat pilot lisansınız varsa ücret karşılığı kiralayıp C tepesinden uçuş yapmanız mümkün. Uygun hava koşullarına sahip, uçuşların keyifli ve güvenle yapılabildiği ender uçuş merkezlerinden biri, aynı zamanda eğitim merkezi.


THK İnönü Kampı

Lokasyon
: İnönü, Eskişehir
Uçuş Sahası
: C Tepesi
Yüksekliği (m)
: 230 AGL / 1100 MSL
Hakim Rüzgar Yönü
: Kuzey- Kuzeybatı
Kalkış Tipi
: Footlaunch - Tow
İniş Alanı (LZ)
: Kamp
Koordinatlar Lon/Lat
: 39.811160 / 30.11533

Deltakanat Eğitimi
THK ve Eski Fotoğraflar

 


 


Alidağı , Kayseri

Kayseri'ye 5 km uzaklıktaki bu uçuş alanı, farklı yüksekliği olan 2 kalkış alanına sahip. Tepeye araçla çıkılabiliyor ve yaya olarak 40-45 dk'da çıkılabiliyor. Tepe yükseklikleri 650 ve 750 mt. Hakim rüzgar yönü Kuzey, kuzeybatı-kuzeydoğu. 2008'de Türkiye Şampiyonası da burada yapıldı. Yelken uçuşlarına imkan veren tepe eğimi ve iyi termik kaynaklaryla ideal bir uçuş sahası. Aynı zamanda burada yamaç paraşütü ve kışın kayak yapılabiliyor.
Lokasyon
: Kayseri
Uçuş Sahası
: Alidağı
Yüksekliği (m)
: 650 m. - 750 m. agl /1700 msl
Hakim Rüzgar Yönü
: Kuzey- Kuzeybatı - Güney
Kalkış Tipi
: Footlaunch
İniş Alanı (LZ)
: Tepe Önü
Koordinatlar Lon/Lat
: 38.667699 / 35.552469
 
Kayseri Alidağı
Fethiye Babadağ

 

Fethiye'ye 17 km dünyaca ünlü plaja sahip Ölüdeniz'de bulunan Babadağı özellikle yamaç paraşütü cenneti. Nisan ayından ekim sonuna kadar heryıl binlerce uçuşun yapıldığı bu uçuş merkezinde 3 tane kalkış pisti var. 1700 metre yüksekliğindeki kalkış pisti güneye bakıyor ve güney-güneybatı rüzgarını alıyor ve parkeyle kaplı. Kafeterya ve ambülans servisi var. Ancak rüzgar hızı, deltakanat için çok düşük. 5-10 km aralığında. Uygun rüzgar için beklemeniz gerekebilir. Ancak kalkış pistinin eğimi gayet güzel. 1900 m.lik diğer pist ise kuzey yönünde.Geniş bir kalkış alanına sahip bu pistin dezavantajı ise iniş alanı. Yaz aylarında çok yoğun ve kalabalık olan plaj, deltakanat için riskli görünüyor. İnişte sıfır rüzgar veya yan rüzgar nedeniyle ustalık ve dikkat isteyen bir uçuş sahası.

Lokasyon
: Fethiye
Uçuş Sahası
: Ölüdeniz
Yüksekliği (m)
:1700 msl. - 1900 msl
Hakim Rüzgar Yönü
: Kuzey - Güney
Kalkış Tipi
: Footlaunch
İniş Alanı (LZ)
: Ölüdeniz Plajı
Koordinatlar Lon/Lat
: 36.537252 / 29.272165Alatepe, Ören

 

Muğla'nın Milas ilçesine bağlı şirin bir sahil kasabası olan Ören'de 640 m. yüksekliğe sahip Alatepe, deniz manzaralı uçuş yapabilirsiniz. Hakim rüzgar genellikle güney-batı ve güneybatı. Yılın 12 ayı (eğer hava güneşliyse) uçuş yapılabilir. Kalkış pistine Ören kasabasından 20 dk'da ulaşmak mümkün. Yolun %80'i asfalt ve kafeteryaya sahip bir pist. Kalkış pisti genişliği ve eğimi deltakanat için yeterli. Sadece beton zeminin üzerindeki taş parçaları, ve pistin bittiği noktada bulunan çalı ve makiler koşarken tedirgin edebilir. 15 km'ik bir rüzgarda tepede saatlerce yelken yapmanız mümkün. İniş alanı ise sahil etrafında bolca bulabileceğiniz tarlalar.

Lokasyon
: Ören, Milas
Uçuş Sahası
: Kocadağ
Yüksekliği (m)
:640 asl
Hakim Rüzgar Yönü
:Batı- Güney- Güneybatı
Kalkış Tipi
: Footlaunch
İniş Alanı (LZ)
: Seçimli
Koordinatlar Lon/Lat
: