Deltakanat, yelkenkanat türkiye, delta kanat, yelkenkanat, yelken kanat, hanggliding, hang gliding, hang glider, Baris Yalcinkaya, Ucmak, uçma, uçuş, barış yalçınkaya, THK, Türk Hava Kurumu, Yelkenkanat Türkiye, Şampiyona, Aeros, target, Aeros discus, Aeros combat, Aeros phantom, Wills Wing, Wills Wing Falcon, Wills Wing sport2, Wills Wing U2, Wills Wing T2, Wills Wing T2C, Moyes, Moyes litesport, Moyes Litespeed, Moyes Litespeed RS, Dalga uçuşu, tepe uçuşu, soaring, yelken uçuşu, termik uçuşu, termal uçuşu, seyrüsefer, XC, cross-country, cross country, trapez, base bar, hücum borusu, hücum kenarı, leading edge, tepe borusu, kingpost, karabina, askı kolonu, kanat, wing, başlangıç kanat, başlangıç kanadı, orta seviye kanat, intermediate kanat, topless, performans kanat, performans kanadı, loop, loop nasıl, loop atma, tandem, tandem yelkenkanat, tandem deltakanat, planör, pördevites, aerodinamik, airbourne shark, fethiye, inönü, alidağ, alidağı, c tepesi, uçuş güvenliği, gps, variometre, varyometre, polar data, polar verisi, polar nedir, landing, deltakanat iniş, yelkenkanat iniş, pio, pilot induced oscillation, kanat seçimi, lift, drag, tek yüzey, çift yüzey, firar kenarı, rüzgar, yan rüzgar, çapraz rüzgar
Anasayfa>>Makale>> Uçuş Güvenliği için Öneriler

Deltakanat Uçuş Güvenliği


1) Uçuş öncesi kanat kontrolü
Kanadın etrafında 360 derece dönün: Kilit noktaların kontrolü: bağlantı civataları, askı kolonu, yan,arka ve üst gergi telleri, batenler. Elinizle kanadın ön kısmındaki hücum borularını dikkatlice kontrol edin. Herhangi bir ezilme ve bükülme olmadığından emin olun.Kanatların simetrisine bakın. Harness kolonunu ve kayışını kontrol edin. Eğer kontrol herhangi bir nedenle kesintiye uğrarsa kontrolü baştan tekrarlayın.

Acil Durum Prosedürleri
İlk Yardım (Yaşam Desteği)
bullet Aeros 19/5/2009 Güvenlik Bülteni
 
 

2) Hang Check Kontrolü :
Hang check pozisyonunu alın. Harness kolonlarının dolaşmadığından emin olun. Bacak kolonlarının konumunu kontrol edin.
3) Askı Kayışı ve karabina:
Askı kayışındaki uzunluğun değişmediğinden emin olun. Değişme varsa tekrar ayarlayın. Bu kayışın uzun veya kısa oluşu kanadın uçuşunu etkiler. Kilitlenebilir çelik karabina kullanın.
4) Kask, Yedek Paraşüt :
İmkanınız varsa en kaliteli çene korumasına sahip kask ve yedek paraşüt alın. Yedek paraşütünüzü 6 ayda bir havalandırıp mümkünse "düşük hızlı acil paraşütler" konusunda eğitim almış kişiler nezaretinde yeniden paketleyin.
5) Değişikliklerde Tedbirli olun :
Kanatta ve bileşenlerinde yaptığınız küçük değişikliklerde ( gergi telleri, wing tips'lerdeki ayarlamalar, kamera ekleme vs) çok dikkatli olun. Ufak değişiklikler uçuşunuzu büyük ölçüde etkileyebilir. Drag paraşütü gibi yeni bir donanımın dikkatsizce montajı sonucu havada istemdışı açılması uçuşu tehlikeye düşürebilir.
6) Kalkışınızı Kanadın Pozisyonuna Uygun Yapın:
Çoğu kalkış hatası kanadın dengesiz konumu ve rüzgara karşı düzgün ayarlanmayışından meydana gelir. Kanadı dengede tutmadan ve burun açısını ayarlamadan kalkış yapmayın. Vinç çekişleri ile kalkışta, kanat ile platform arasındaki açının doğru olmasına dikkat edin. Vinç halatı, VG ipi, diğer ekipmaların ve harnesin çekiş platforma sıkışmayacak şekilde düzgün yerleştirin

7) Vinç Çekişi sırasında Lockout'a dikkat edin :
Vinç çekişinde lockout çok hızlı gerçekleşir. Gerek hafif hava aracıyla yapılan vinç çekişlerinde gerekse statik vinç çekişlerinde lockout meydana gelebilir. Çekiş sırasında römorku dikkatlice takip edin. Bir problem varsa erken ayrılın. 2 saniyeden kısa bir sürede serberst kalabileceğiniz 3 noktalı bırakma sistemi kullanın. Çekişin başlangıcında trapezi itmeyin. Eğer zayıf bağlantı (weak link) koparsa kanadınız stola girebilir ve irtifanız kurtarma için çok düşük kalır. Hafif hava aracı ile çekişlerde çekiş boyunca irtifanızın römorkla paralel olmasına çalışın. Eğer römorkun altında seyrederseniz ya çekici hava aracının rotorundan etkilenirsiniz ya da irtifa kazanmak için trapezi itmek zorunda kalırsınız ki bu bırakma sonunda sizi stola sokar.

8) Kalkış Yaparken Sıkı bir koşuyla çıkın :
Kademeli şekilde hızlanın ve kalkışta hızlı koşun. Yavaş ve kararsız bir koşu kanadın stol olmasına ve hücum açısının değişmesine neden olur. Trapezde sıkı bir kavrayış için eldiven giyin.
9) Şiddetli ve Çapraz rüzgarlarda kalkış yapmayın :
Kalkış sırasındaki rüzgar, kanadı tekbaşınıza hakim olmanızı engelleyecek derecede şiddetliyse, noseman olmadan kalkmayın. 20 mph ve üstündeki rüzgarda noseman kullanın. Noseman bir pilot değilse kalkış öncesi ona ne yapması gerektiğini kısaca açıklayın.
">20 km den fazla ve/veya >15 derecelik çapraz rüzgarda kalkış yapmam" gibi kendinize özgü kurallarınızı oluşturun.

10) Kalkış alanınızın Temiz olduğundan emin olun :

Kalkış sonrasında dönmezden önce veya harnesin fermuarıyla uğraşırken tepenin açık ve size tehlikeli derecede yakın hava araçları olmadığından emin olun. Tepeye doğru dönüş yapmayın.

11) Stol, spin :

Kanadın spin, stol ve devrilme ihtimaline karşı kanadınızın hız ve limitlerini bilin. Asla yere yakınken kanadı stola sokmayın. Yeri veya tepeyi silme geçmeye çalışmayın.

12) Kötü havadan uzak durun :

Havanın geçerli durumunu ve yaklaşmakta olan hava koşullarını değerlendirmeden uçmayın. Uçuş öncesi hava durumu raporlarını kontrol edin. Kasırga ve gök gürültülü fırtınalardan ve Cu-Nimbus bulutlarından uzak durun. Bulut çekiminin ne olduğunu öğrenin.
Hava değişimlerini dikkatle gözlemleyin.Mikro-klimatoloji konusunda bilgi sahibi olun.

13) Dönüşleriniz temiz olsun:

Dönüşlerinizin kusursuz olsun. Diğer pilotların nerde olduğunu aklınızda hep tutun. Düzenli olarak ufku tarayın. Parlak ve farkedilebilecek renklerle uçun. Uçuş sahanız çok sıkışık ve kalabalıksa ordan ayrılın. Termal dönüşlerini tepeye yakınken yapmayın.

14) Suya iniş yapmayın :

Suya inmekten kurtulmak için yapabildiğiniz herşeyi deneyin. Acil durumlarda harnesin içinde hızlı bir şekilde çıkmayı öğrenin.

15) Tepenin rüzgaraltı tarafındaki rotordan ve kanyonlardan uzak durun:

Yelken uçuşu sırasnda yeterli irtifaya sahip değilseniz tepenin ardına geçmeyin. Tepe ardındaki rotor kanadın kontrolünü bozabilir. Tepe önünde olmaya dikkat edin. Vadi üstünde uçarken venturi etkisini göz önünde bulundurun çöküş oranınız inanılmaz derecede artabilir.

16) Seviyenize uygun kanatla uçun :

Hazır olana kadar bir üst seviye kanatla uçmayın.

17) Pilot Induced Oscilation :

Bu durum genellikle başlangıç ve orta seviye pilotların hazır olmadan kanatla uçmasından dolayı meydana gelir. Gerçekleştiği takdirde gevşeyin, tutuşunuzu gevşetin ve kanadın hızını düşürün.

18) Diğer hava araçları:

Diğer hava araçlarının arkasındaki rotor uzun süreli ve şiddetli olabilir. Önünüzdeki bir hava aracının rotorunda kalmayın.
Havadaki diğer araçları sürekli gözetleyin (uçurtma, Radyo kontrollü uçaklar, balonlar, gibi) Yan gergi tellerine çarpan bir nesne kanadı kontrolsüz bir hale sokabilir. Uçuş haritalarını kullanın ve okumayı öğrenin.

19) İniş alanınızı ulaşabileceğiniz kadar yakın tutun :

Her durumda iniş alanınız bulunduğunuz pozisyon ve şartlara göre ulaşılabilir olsun. İniş alanınızın size mesafesini hesaplarken L/D oranını herzaman düşük varsayın.

20) İnişe yaklaşma :

Çoğu kötü iniş, iniş paterninin düzgün yapılmamasının dolaylı sonucudur. İniş için geniş ve temiz bir alan seçmeye çalışın. Ağaç ve objelere fazla yaklaşmayın. Son yaklaşmaya yeterli bir hızla girin ve uzun tutun. Yere yakınken dönüşlerden uzak durun.

21) Elektrik Hatlarından uzak durun:

Elektrik tellerini görmek oldukça zordur ve sizi bir tavuk gibi kızartabilir. Elektrik hatlarıyla çevrili alanlardan uzak durun ve kanadınızı taşırken elektrik hatlarının altından geçmeyin.

22) Yanlız ve uçmayın :

Beklenmeyen durumlarda yardım alabilmeniz için kaliteli bir 2M telsiz ve cep telefonuyla uçun.

23) Tekerlek Kullanın :

İnişlerinizi mükemmelleştirene kadar tekerlek kullanın. Arka rüzgarlı inişlerde ve termal yoğun iniş alanlarında sizi koruyacaktır. Kalkış alanlarındaki şiddetli rüzgarlarda tekerlekleri kilitleyin.

24) İnişlerinizi kusursuz hale getirin :

Çoğu pilot yeterli derecede iniş becerisine sahip değildir. Pratik yapın. Bu sürekli geliştirmemiz gereken bir beceridir.

25) Yerel pliotlarla konuşun, ilk uçan olmayın :

İlk kalkışı uçuş bölgesini çok iyi bilen deneyimli pilotlara bırakın. Hava şartları konusunda onlardan bilgi alın ve görüş ve düşüncelerini ciddiye alın. Bölge koşullarını tamamiyle bilmeden uçmayın.

Çeviri : Barış Yalçınkaya
Kaynak : hanggliding.org

 

ana sayfa | donanım | haberler | makaleler | uçuş güvenliği | uçuş merkezleri |deltakanat eğitimi | hakkımda | yasal bilgi