Deltakanat, yelkenkanat türkiye, delta kanat, yelkenkanat, yelken kanat, hanggliding, hang gliding, hang glider, Baris Yalcinkaya, Ucmak, uçma, uçus, baris yalçinkaya, THK, Türk Hava Kurumu, Yelkenkanat Türkiye, Sampiyona, Aeros, target, Aeros discus, Aeros combat, Aeros phantom, Wills Wing, Wills Wing Falcon, Wills Wing sport2, Wills Wing U2, Wills Wing T2, Wills Wing T2C, Moyes, Moyes litesport, Moyes Litespeed, Moyes Litespeed RS, Dalga uçusu, tepe uçusu, soaring, yelken uçusu, termik uçusu, termal uçusu, seyrüsefer, XC, cross-country, cross country, trapez, base bar, hücum borusu, hücum kenari, leading edge, tepe borusu, kingpost, karabina, aski kolonu, kanat, wing, baslangiç kanat, baslangiç kanadi, orta seviye kanat, intermediate kanat, topless, performans kanat, performans kanadi, loop, loop nasil, loop atma, tandem, tandem yelkenkanat, tandem deltakanat, planör, pördevites, aerodinamik, airbourne shark, fethiye, inönü, alidag, alidagi, c tepesi, uçus güvenligi, gps, variometre, varyometre, polar data, polar verisi, polar nedir, landing, deltakanat inis, yelkenkanat inis, pio, pilot induced oscillation, kanat seçimi, lift, drag, tek yüzey, çift yüzey, firar kenari, rüzgar, yan rüzgar, çapraz rüzgar
Ana sayfa
Haberler Makaleler Galeri Linkler Hakkimda
Anasayfa>>Makale>>
Yapi ve Bilesenler
Deltakanat Yapısı ve Bileşenleri : Trapez (Control Bar): Fonksiyonu kanadin kontrolünü saglamak için kumandalari kanada aktarmanin yaninda sert çarpmalarda darbeyi emerek pilotu korur. Omurgaya ve hücüm borusuna tellerle bagli üçgen formdadir. Yan trapezler (side bar ) omurgaya ve alt trapeze (base bar) baglidir. Uçus sirasinda çok büyük direnç ve yüke maruz kalir. Devam..

Aerodinamik

Aerodinamik: Aşağıdaki şekilde bir deltakanadın kaldırma ve sürükleme gibi en önemli faktörlerlerini etkileyen, kanat geometrisinin teknik tanımlamalarını görüyorsunuz. Üstten görünüş , kanat yapısını gösteriyor. Alttaki kanat profilinde kanadın önü hücum kenarı(leading edge) , kanadın arkası ise firar kenarı (trailing edge) olarak adlandırılıyor. Devam ...
Inis Öncesi Kontroller
İniş Öncesi Kontroller :Yelkenkanati sevk ve idare etmek için kullanilan komutlar ve verilen kumandalar iyi bir uçussun sonunda, iyi bir iniste de kullanilmalidir. Pilot önce nereye inis yapacagina karar vermelidir. Bunun için uçus sirasinda sürekli inis yerleri aranmali ve inis yeri seçeneginin fazla olmasi saglanmalidir. Devam..
Kanat Nasil Uçar
Lift yani kaldirma çöküşün zıttı yönünde oluşan ve hava aracını havada tutan güçtür. Kaldırma hava aracının birçok parçasi tarafindan yaratılabilir fakat en büyük yaratıcı güç kanatlardır. Lift hava aracının havadaki hareketiyle üretilen mekanik aerodinamik bir güçtür.Birçok faktör bu gücü etkiler. Devam..
Kanat Seçimi
Kanat Seçimi : Baslangiç ögrencilerine uygun kanatlar, dogal olarak topless diye adlandirlan performans kanatlarina göre farkli uçus karakteristikleri tasir. Baslangiç ve orta seviye kanatlar pilot hatalarinda daha fazla affedici, torelansli ve manevralari performans kanatlarina göre daha kolaydir.. Devam..
PIO nedir ?
PIO Nedir ? Pilot tarafindan yaratilan salinimlar pilot tarafindan hava aracina dikkatsiz kumanda verilmesi, olusan bu durumdan kurtulmak için yapilan düzeltme manevralarinin bir önceki verilen kumandanin zitti yönünde olusmasi ve olusan düzensiz kumanda zincirinin hava aracinin stabilizasyonunu bozmasiyla meydana gelir. Devam..
Mükemmel Inisler
Mükemmel İnişler: Büyükçe bir kusun inisini seyredin. Ayaklarini indirerek inis alani boyunca kayar, hizini yavaslattigi anda kanatlarini kaldirir ve kanatlarini tam açarak ileriye dogru gidisini durdurur sonra yavasca ayaklarinin üstüne iner. Kuslarin ve deltakanat pilotlarinin fazladan kosmadan ve güç harcamadan inmelerin tüm sırrı bu kanat açışıdır . Devam..
Deltakanat Eğitimi
Deltakanat Eğitimi : Lisanslı deltakanat eğitimi Türkiye'de Türk Hava Kurumu tarafından verilir .Eğitimler genellikle Eskişehir'deki İnönü Kampında verilmektedir. Yılın belli dönemlerinde THK tarafından yurdun belli yerlerinde bölgesel başlangıç eğitimleri de düzenlenmekte. Eğitim Süreci başlangıç ve tekamül eğitimi olarak 2 aşamadan oluşuyor. . Devam..
Uçus Alanlari
Uçuş Merkezleri : Çimden inis alanina sahip ve yaz aylarinda genellikle kuzey rüzgarinin hakim oldugu Inönü C tepesi yelken uçuslari için çok uygun. Tepenin yüksekligi 230 m. Kampa uzakligi araçla 10 dk. Stabilize yola sahip. Benim de egitim aldigim bu kampta yatakhane, yemekhane ve kantin bulunmakta. Uçaklar için 2 tane inis pisti ve uçus kulesi var. Devam..
SSS

Sıkça Sorulan Sorular : NASIL HAVALANIR ? Deltakanat tepe veya kayaliklardan kosarak, yerden vinç çekisi ile veya bir ultralightin, kamyonet çekişiyle havalanir.
NE KADAR HAVADA KALIR ? Ortalama bir pilot birkaç saat uçabilir. Deltakanat vadiden dag veya tepeye çarpan rüzgarin Devam..

Deltakanat Terimler Sözlüğü : Aerotow :Deltakanatta bir kalkis metodudur. Bu metodla kanat, tow halati ile hafif bir hava aracinin arkasina baglanir. Hava araci yükseldiginde deltakanat pilotu belirledigi irtifada halati birakarak serbest kalir. Avantajli bir metod olan aerotow'da pilot kaldirici kaynagina geldiginde kendini serbest birakir. Devam...

   
Deltakanat, Rüzgar ve Oluşumu :Basit bir anlatımla rüzgarın nedeni havadakı basınç farklılıklarıdır. Akıskan bir madde olan hava bu basınç farklılıklarını esitlemek için yer degistirir ve biz bu akısı rüzgar olarak hissederiz. Basınçtakı farklılıkların nedenı ise yeryüzünün dengesiz ısınmasıdır. Sonuç olarak rüzgarın nedeni günestir. Genel kural hava soguk alanlardan sıcak alanlara akar. Devam...
Bulutlar ve Tipleri
Bulutlar ve Tipleri : Yükselen, genişleyen ve soğuyan havanın sıcaklığı, çevresindeki soğuk hava kütlesiyle eşitlenene kadar atmosferde yükselmeye devam eder. Yükselen hava kütlesi daha soğuk bir kütlesiyle karşılaştığı zaman sıcaklığı eşitlenir ve yükseliş durur. Hava kütlesi içindeki gaz formunda su kütleleri sogumayla beraber yogunlasir. Artik hava kütlesi doyum noktasina ulasmasıyla (dew point) bulut oluşumu tamamlanır. Devam...
Toplayici ve Tetikleyiciler
Toplayıcı ve Tetikleyiciler :Seyrüsefer (XC) uçuslarında püf nokta çogunlukla  "Bir sonraki termik nerede?" sorusunun dogru cevaplanmasinda yatar. Bu soruyu yüzde doksan dogrulukla cevaplayabilirseniz hayatiniz çok  hem de çok kolaylasacak demektir. Her seyrüsefer pilotunun termikleri anlamak için kendi sistemini gelistirmesi ve bunu sürekli olarak gelistirmesinin anahtar.. Devam...
 
Kanat Karsilastirmasi
Deltakanat Karşılaştırması: Airborne Shark'dan daha hafif bir kanat bakıyorum. Shark 144 kanadimi seviyorum fakat 32 kg. Özellikle yüksek tavanli 4x4 aracima koyarken benim için fazla ağır. Sting3 154 26 kg, Sport2 155 27 ve U2 ise 29 kg. Kanatlarin bu agirligi çok görünmüyor fakat gerçekten çok fark sagliyor. Devam..
Neden Baslangiç Kanadi Seçtim
Başlangıç Kanadı :Egitim tepesindeki 3. veya 4. günümden sonra Ilk kanat olarak ne alayim diye düsünmeye basladim. Bu konuyla ilgili Internetten birçok makale okudum, 2-3 farkli egitmenle görüstüm. Egitmenim çift yüzey kanatla uçabilecek asamaya geldigimi söyledi. Ancak sonuçta seçimim tek yüzeyli kanat oldu. Devam..
Neden Orta Seviye Kanadi Seçtim
Orta seviye yelkenkanat: Birçogumuz kanat almaya karar verirken "tek yüzey mi yoksa çift yüzey mi" sorusu aylarca kafamizi mesgul etmistir. Bu yazi yeni pilotlar için hangi kanat tipi ? sorusuna benim kisisel görüsümdür.
Tek yüzeyli kanatlar, yeni pilotlarin özellikle son yaklasma ve inislerinde
.. Devam..
Termik Ipuçlari
Termik Uçuş için İpuçları :Termik uçusu ,çogu pilotun Hang 2 beceri seviyesinde (novice) karsilasacagi ve Hang 3 (intermediate) derecesinde yogunlasacagi ileri bir uçus becerisidir. Sanirim ,kisisel inceleme ve deneyime bagli olarak birçok termal uçus stili vardir.Benimki yillar geçtikçe,özellikle Exxtacy rijit kanatla uçmaya basladigimdan beri çok degisti. Devam..
Termal yelken ve kuslar
Termal yelken uçuşu ve kuşlar: Neden kus sürüleri daire halinde uçup,ayni yerde dönüp dururlar? Bu davranis termal diye adlandirilan olgu nedeniyledir.Termaller , sicak havanin yerden gökyüzüne dogru yükselmesidir.Kuslar,sarmal bir daire çizerek bu yükselen hava sütunlari içinde uçarak ,hava akimlarina " oturur ve çok az bir enerji harcamasi ile yüksek irtifalara tirmanirlar. Devam
 
Uçus Güvenligi
Uçuş Güvenliği : Kanadin etrafinda 360 derece dönün: Kilit noktalarin kontrolü: baglanti civatalari, aski kolonu, yan,arka ve üst gergi telleri, batenler. Elinizle kanadin ön kismindaki hücum borularini dikkatlice kontrol edin. Herhangi bir ezilme ve bükülme olmadigindan emin olun.Kanatlarin simetrisine bakin. Devam..
Acil Durum Prosedürleri
Acil Durumlar (Emergency): Acil durumlari yönetmenin en iyi yolu meydana gelmeden hazirlikli olunmasidir. Standart acil durum prosedürleri, ülke içinde nerede uçarsa uçsun meydana gelecek olaylarda üyelerimizin risklerini en aza etmemizde yardimci olur.
Acil Durumlara hazirlik 3 kategoride incelenir. Devam..
Temel Yasam Destegi, ilk yardim
Temel Yaşam Desteği : İnsan vücudu ve özellikle beyin yaşamak için mutlaka oksijene ve besinlere gereksinim duyar. Besin maddelerinin aksine oksijen depolanamaz, bu nedenle solunum yoluyla sürekli hava almamız gerekir.Akciğerlere ulaşan oksijen, kalbin vurulan sayesinde dokulara oksijeni taşıyan kana geçer. Devam..
GPS Nedir?
GPS Nedir ? GPS uydularindan yayinlanan belirli frekanslari (L Bandinda L1, L2, ve L5) alabilecek GPS alicisina sahip herhangi bir kullanicinin uydu sinyallerinden yararlanarak; her hangi bir yerde ve anda, her türlü hava kosulunda, ortak bir koordinat sisteminde, konum (enlem,boylam,yükseklik), hiz ve zaman bilgilerinin elde edilmesine olanak veren uzay teknolojisine dayali bir radyo seyrüsefer sistemidir. Devam..
 
Polar Egrisi
Polar Verisi ve Kullanımı: Bir hava aracinin farkli hizlardaki , farkli çöküs oranlari bir grafikte noktalar halinde isaretlenir. Bu noklarin bir egrisiyle birlestirilmesiyle hava aracinin polar egrisi elde edilir. Her hava aracinin polar egrisi farklidir ve kendisine özgüdür. Kanat yapisi, hava kosullari, tasinan yük gibi faktörler polar egrisini etkiler. Devam..
Swift glider
SWIFT (Rigid Wing) SWIFT kosarak havalanilan, yüksek performansli bir planördür. Tasarimi deltakanadin bazi kullanisli özellikleriyle, planörün süzülüs performansinin bir kombinasyonudur. Deltakanat gibi havalanir ve iner. Yüksek hizlarda istisnai performansini hala korumaktadir. Lift/Drag orani 25:1 'e erismistir. Aerodinamik kontrol ve flaplariyla... Devam..
Rigid Wing Guidelines
Rigid wings Guidelines : Rigid wings have been a part of hang gliding since the very beginning of flight. Indeed the wings of Otto Lillienthal and the gliders of the Wright Brothers were rigid wing hang gliders. The development of foot-launched rigid wings has paralleled that of flex wings, although for more than a decade beginning in about 1980, new rigid wing designs were rarely marketed. Devam...
 
Paul McCready
Paul McCready :Amerikali havacilik mühendisi AeroVironment firmasinin kurucusu ve insan gücüyle çalisan ilk pratik uçus makinasinin mucidi. Hayatini "daha az enerji ile daha çok is"(Do more with less)  diye adlandirilan  daha etkin tasima araçlarinin gelistirmesine adamistir.  New Heaven'da doktor bir aileden dogan Mc Cready henüz 15 yasindayken uçan makina modeli ile ulusal bir yarismayi kazanmistir...Devam..

 

 

 Locations of visitors to this page