Anasayfa>>Makale>>Termik Uçuşu


Deltakanat Termik Uçuşu İpuçları

Termal uçuşu ,çoğu pilotun Hang 2 beceri seviyesinde (novice) karşılaşacağı ve Hang 3 (intermediate) derecesinde yoğunlaşacağı ileri bir uçuş becerisidir. Sanırım ki,kişisel inceleme ve deneyime bağlı olarak birçok termal uçuş stili vardır.Benimki yıllar geçtikçe,özellikle Exxtacy rijit kanatla uçmaya başladığımdan beri çok değişti.Aşağıda saydığım tavsiye ve teknikler benim uçuş ekipmanım koşullarından etkilenmiştir ,bunları denerken kendi ekipmanınızın şartlarını göz önüne alın.
Herzamanki gibi, öncelikle tartışılması için kendi sınırlı görüşüm ve sözle ifade edemediğim ve ancak sezinleyebildiğim şeyler için bu konuyu açıyorum.
Uzun süredir, Hang Gliding dergisinin harika makalelerini tekrar tekrar okuduğum için şanslıyım.Temel bilgilerimi edindiğim , termal uçuş konusunda ki yelken kanat kitaplarını sizin de okumanızı tavsiye ederim.Bunu hala yapıyorum,çünkü ben de sizin gibi hala öğreniyorum. Hanggliding ‘in genellikle üzerinde uzlaşılan temel kuralları şunlar :

1. Termallerin içinde kalabilmek için,alçak irtifada yüksek yatış açısına ihtiyacınız vardır, zira muhtemelen termaller küçük olacaktır.Başlangiçta yüksek (yukarı)yatış,alçak (alt) yatıştan iyidir.

2.İrtifa kazandıkça termaller çoğunlukla genişler ve kuvvetlenir böylece yatış açınızı düşürebilir ve genellikle daha iyi bir tırmanış derecesi elde edebilirsiniz.
3. Çok çabuk yatıp yükselip ,sonra termalden aşağı rüzgar doğrultusunda düşen birçok pilot görmüşümdür.Dönmeden önce üçe kadar saymak iyi bir kuraldır.Alçak irtifada iseniz hızdan ziyade, zaman ve irtifayı idareli kullanmak daha iyi bir seçenektir.Yüksek irtifada iseniz,dönmeden önce termalin genişliğini anlamak için biraz daha uzun bekleyecek zamanınız olabilir.Ben arkamdaki termale dönmeyi tercih edermişim gibi beklemeyi tercih ederim.Sonra geri dönüp yükselmeye başlamadan önce ,termalin ucuna düşüp irtifa kaybederim.
4.Termiğe yerleşme ve termikte kalma, termal uçuşun püf noktasıdır ve bunun için çeşitli hileler yaparız.Yeni pilotlar için en önemli başlangıç ,sanırım referans noktası oluşturmak için termel uçuşun yapıldığı yerin aşağısında bir noktayı göz ile konumlandırmaktır.Hakim rüzgarla termalinizin sürükleneceğini bilin.Kuvvetli termaller rüzgar kadar hızlı sürüklenmiyormuş gibi görünür,sürüklenme derecenizi yanlış tahmin etmeyin.Eğer termalinizi kaybederseniz,emin olun ve umulan sürüklenme hattıniz üstünde alt ve üst rüzgar arayın.

5.Alet konumlandırması da harika bir termal uçuş yoludur ve özellikle yüksek irtifalarda gereklidir.Bu benim kullandığım bir metoddur ama beni termallerken görürseniz bana çok yakın uçmayın! Bu metodda,aletinizin tırmanma derecesini izlersiniz ve rotasyon sırasında gücün tepesine ulaşınca,dış kanadınızın ufku dışında bir nokta alırsınız ve geriye döner gibi ,termal dairenizi bu yöne çevirirsiniz.Ayrıca,aletinizin bordasının bunda gecikeceğini akılda tutun.İyi bir pilot azami kaldırmanın,görünen noktanın hafifçe arkasında olacağını bilir ve dairesini buna göre ayarlar.

6. En etkin termal uçuş dairesi,çok ortakmerkezli olandır.Etkin bir deltakanat açısından söylüyorum bunu.Eger eşmerkezli daire çizerseniz.merkezde kalmak daha kolaylaşır.Deneyimli pilotlar yatış açılarını sürekli değiştirirerek inek sağar gibi termalin vuruş-nabzını sağar .Bu tekniğin üzerinde biraz durmanızı tavsiye ederim zira merkezi kaybetmenize neden olabilir.

7.Eğlence amaçlı termel uçuşlarda gördüğüm ortak yanlış, pilotların termali test etmeden doğrudan yükselmesi ve hemen bırakmaları.Eğer 2 saniyeden geniş bir yükselme uçuşu yapıyorsanız ve güvenli bir iniş alanınız varsa,daha iyi görsel bir referansınız olmaksızın,size tavsiyem geri dönüp neyin içinden uçtuğunuzu keşfetmeniz.Eğer tırmanmanızı sağlayan ve destekleyen bir yükselme içinde iseniz ,daha iyi bir görsel referans olmaksızın,size tavsiyem tam olduğunuz yerde kalmanız ve çalışmaya devam edip neye sahip olduğunuzu keşfetmeniz.Gök tanrısı olmak için temel anahtardır bu.

8.Eğer çekirdek sıkı dar ve kuvvetli ise,içinde iyi (yumuşak,nazik) uçun.Yani yüksek uçuş hızı ile ve yüksek yatış açısı ile saldırın ona.Eğer çekirdek geniş ve yumuşak ise alçak sürat,düşük yatış açısı ile uçun.

9.EN ÖNEMLİ 100 FEETLİK TIRMANIŞINIZ İLK 100 FEETLİK TIRMANIŞINIZDIR !Yeterince iyi vurgulayamadım.Eğer termal içinde 100 feet tırmanabilirseniz,bu termalin dışında tırmanmak gibidir.İlk 100 feet genellikle en uzun ve en zordur,gerçekten ağır ağır,içine işleyip girin.Çıldırın gerekirse.Saldırgan olun.Eğer bu termal içinde kalamazsanız yere düşecekmişiniz gibi davranın.( Doğru olabilir ! )

10. İniş alanınız arkadan rüzgar alıyor ve termal uçuş yapıp sürüklendığıniz doğrultuda ise iniş için endişelenmeyi bırakın.Bu hatırlanması ve öğrenilmesi gereken önemli bir derstir.

11. Uçuş bölgesine bağlı olarak,tepenin arka tarafına,ileri yukarı sürüklenmekten korkmayın,yeterki yüksek irtifada olun ve rotorlardan güvenli bir uzaklıkta bulunun. Yerel pilotlara rüzgar şartları ve donanımınız için güvenli irtifanın ne olduğunu ve düşüncelerini sorun.
12.Termal uçuşunuzda sabırlı olmayı öğrenin.Tırmanmak ve paraşüt etkisi ile aşağı rüzgara düşmek ,kendinizi yerde sabırsız arkadaşlarınızı sizin bıraktığınız yerde uçarken izlemek çok kolaydır.Yükselmenin aşırısında uçmayın.Maalesef bu konudaki deneyimim gereği konuşuyorum.
13.İyi termal uçuş yapan ,termal koşullarda uzun süre kalan eğitmenlerle deneyin,ve uçun.Olar doğru şeyleri yapıyorlardır.
14.Yüksek irtifada olmaktan korkmayın.Aerodinamik kuralları aynıdır.Ne kadar yüksekte olursanız,o kadar güvendesiniz.
15.Nasıl termal uçuş yapılacağının öğrenilmesinin ,uçuş kariyerinizin gelecek 50 yılında yapacağınız çalışmalar ile şekilleneceğinin farkında olun.

Bu konuyla ilgili daha anlatacak çok şey var, Ancak bu açıklamalar yeni pilotlara konuyla ilgili fikirleri için bir kaynak olmalı. Diğer pilotların ise yaptığım açıklamalardaki bazı eksik-yanlışları,düzeltip ekleme yapmalarını ümit ediyorum.

Güvenli termikler.

Wayne Hobbs

Çeviri : Cemil Burak, Kasım 2008

ana sayfa | donanım | haberler | makaleler | uçuş güvenliği | uçuş merkezleri |deltakanat eğitimi | hakkımda | yasal bilgi