Anasayfa>>Makale>>Neden tek yüzeyli kanat seçtim ?

Neden tek yüzeyli kanat seçtim ?
Eğitim tepesindeki 3. veya 4. günümden sonra İlk kanat olarak ne alayım diye düşünmeye başladım. Bu konuyla ilgili İnternetten birçok makale okudum, 2-3 farklı eğitmenle görüştüm. Eğitmenim çift yüzey kanatla uçabilecek aşamaya geldiğimi söyledi. Ancak sonuçta seçimim tek yüzeyli kanat oldu.
Bu seçimi yaparken birçok faktör kararımda etkili oldu. Ama en etkilisi ise yaşantım idi. 50 yaşındayım, evliyim ve 2 çocuğum var. Şehir dışında oturmaktayım ve işim günde 11 saat evimden alıkoymakta. İşim ailem ve evim arasında şansım da yaver giderse yılda 15 ila 20 gün arasında uçma fırsatım olacak.
Ayrıca çok atletik bir vücudum da yok. Deltakanat eğitimimi ilerletmem ise ortalamadan daha fazla zamanımı alıcaktı. Ucuş yeteneğim gelişimi ise mehter marşı gibi 2 adım ileri 1 adım geri şeklinde ilerliyordu. Bütün bunları hesaba katınca benim için güvenli ve bana en uygun kanadın tek yüzeyli bir kanat olduğun düşündüm ve Yeni bir Wills Wings Falcon 3 satın aldım.
Sonraki birkaç senede towing dahil birçok uçuş becerisi kazandım. Şimdi tekbaşıma Falcon3 ile towing uçuşları yapabiliyorum. Oysa çift yüzeyli bir kanat alsaydım hala okulun Falcon 3'ünü kullanıyor olucaktım. Bunun yanında yeni bir pilot olduğum için uçuşlarım kısa ve genellikle tepeden gerçekleşecekti. Bunun anlamı da kanadın kurulumu ve sökülmesi için harcanacak azımsanmayacak zamandı.

What finally sealed the deal for me was talking to one of the instructors. He told me that if I asked the pilots on the launch, that they'd tell me not to buy too little glider, but that he didn't agree. He also said that since he didn't own a personal glider, that instead he would use one of the shop's gliders, and that more often than not, he'd get a Falcon, because it was quick to set up and gave him everything he needed for the kind of flying he was doing these days. He said if he were setting up for a cross country, that he'd pick a double surface glider, but for local flying, the Falcon was usually his choice.

Sonuç olarak Tek yüzeyli kanadım, çift yüzeyli kanatlar kadar rüzgarı delip geçmiyor. Bu yüzden uçuş sırasında çift yüzeyli kanat kullanan pilotlara göre kararlarım daha yalın ve alçakgönüllü. Bunun bana getirisi ise kolay bir uçuş, kolay bir kurulum ve kolay bir iniş.

 

Kaynak : hanggliding.org
Çeviri : Barış Yalçınkaya

ana sayfa | donanım | haberler | makaleler | uçuş güvenliği | uçuş merkezleri |deltakanat eğitimi | hakkımda | yasal bilgi