Anasayfa>>Makale>> Sıkça Sorulan Sorular
Terimler Sözlüğü
 
 

SIKÇA SORULAN SORULAR

NASIL HAVALANIR ?

Deltakanat tepe veya kayalıklardan koşarak, yerden vinç çekişi ile veya bir ultralightın, kamyonetnveya botun çekmesiyle havalanır.

NE KADAR YÜKSELİR ?

Uçuş tavanı 1350-1800 metre (4000-6000 feet) arasındadır. Amerikadaki yasal otoritelerce max. Uçuş tavanı deniz seviyesinden itibaren yaklaşık 5400 mt.'dir Ancak 3000-4000 mt.'den sonra uçuş için oksijen desteği gerekir.

NE KADAR HAVADA KALIR ?

Ortalama bir pilot birkaç saat uçabilir. Yelkenkanat vadiden dağ veya tepeye çarpan rüzgarın yükselmesi

ve sıcak hava akımlarının yenden yükselmesi ile havada kalır. Usta pilotların gerçekleştirdiği seyrüsefer

(cross-country) uçuşlarında 700 km"ye yakın mesafe kaydedilmiş ve uçuş rekoru 24 saatin üstüne

çıkmıştır.

NASIL KONTROL EDİLİR ?

Yelkenkanat bisiklet ve kayak ve patenlerdeki gibi "ağırlık kaydırma" ile kontrol edilir. Öğrenmesi zor değil fakat belli bir öğrenme ve pratik yapma periyodu gerektirir. Yelkenkanat kontrolünün anahtarları denge, sabır ve hafif dokunuşlardır.

STOLA GİRİNCE NE OLUR ?

Stol bir hava aracının uçuşu ve kaldırışı koruyacak hızı kaybetmesidir. Küçük stollar kanat kontrolünü zorlarlarken, tam stolda 5-40 mt.veya daha fazla irtifa kaybedilir. Stol yüksek irtifalarda çok tehlikeli değildir ayrıca iyi bir öğrenme aracı ve çok eğlenceli bir manevradır. Ancak kanat yere yakınken oldukça tehlikelidir. İniş sırasında stola girmemek için hızınızı her zaman korumanız gerekir.

DÜŞERSEM NE OLUR ?

Pilot kanada, ağırlığının 10 katını taşıyabilecek derecede güçlü ekipmanlarla bağlanır. Karabinanın askı kolonuna takmayı unutmak ve pilot kuşamının hatalı yapılması dışında kanattan düşmek pek olası değildir. Uçmak için tasarlanmış ve oldukça dengeli üretilen kanatlar, yapısal hasarlar veya yanlış montaj ve kurulum gibi sebepler dışında düşmeleri pek mümkün değildir. Oldukça sağlam ve dayanıklı imal edilen kanatlarda oluşan hasarların nedeni genellikle düzgün ve dikkatli yapılmayan bakımı veya kanat direncini zorlayan akrobatik manevralardır.

MALİYETİ NE KADARDIR ?

Eğitimler : THK tarafından verilen başlangıç ve tekamül eğitim bedelleri için THK resmi sitesine bakabılırsiniz.

Kanat : Kaliteli kullanılmış kanatlar 1500$ A dan(*) başlarken, yeni başlangıç kanatları 3000$ ,

Orta seviye kanatlar 4000-5000$, İleri seviye kanatlar 7000-10000$ civarındadır.

Harness/ Kask : Kullanılmış harnesslar 300-800$ civarında, yeni harnesslar 500-1000$ ile arasında

değişirken kask fiyatları da 200-500$ arasındadır.

HERHANGİ BİR DERECELENDİRME VE SERTİFİKA ALMAK ZORUNDA MIYIM ?

Yelkenkanat kuralları kendiliğinden düzenlenen bir spordur. Kanadı satın almak ve idare etmek için resmi ve yasal bir kısıtlama yoktur. Ancak birçok uçuş sahası, ulusal ve uluslar arası yarışma ve organizasyonlarda uçuş için , yetkili otoritelerce düzenlenen sertifika zorunluluğu vardır. Türkiye'de yelkenkanat pilot sertifikasını veren tek yetkili kurum Türk Hava Kurumu'dur.

NASIL DENEYEBİLİRİM ?

İlk uçuşunuzu THK İnönü Meydan İşletmesinde bir eğitmen eşliğinde tandem daltakanatla yapabilirsiniz.

 

 

ana sayfa | donanım | haberler | makaleler | uçuş güvenliği | uçuş merkezleri |deltakanat eğitimi | hakkımda | yasal bilgi