Anasayfa>>Makale>> Neden Çift Yüzeyli kanat seçtim ?

NEDEN ÇİFT YÜZEYLİ KANAT SEÇTİM ?

Birçoğumuz kanat almaya karar verirken "tek yüzey mi yoksa çift yüzey mi" sorusu aylarca kafamızı meşgul etmiştir. Bu yazı yeni pilotlar için hangi kanat tipi ? sorusuna benim kişisel görüşümdür.
Tek yüzeyli kanatlar, yeni pilotların özellikle son yaklaşma ve inişlerinde yaptıkları hatalarda biraz daha affedicidir. Oysa Çift yüzeyli kanatların aslında daha güvenli olduğunu düşünüyorum tabi ki EĞİTMEN KANADIN ÖĞRENCİ İÇİN UYGUN OLDUĞUNU HİSSEDERSE. Sadece kanadın alt yüzeyi PIO (Pilot Induced Oscillation) açısından risk taşır. Çünkü dar bir alana inmek daha zor ve inişte kanadı düzgün açmak (flare) daha zordur.
Pilot Induced Oscillation yeni pilotların çok hızlı uçmaları ve kanadın kontrolünü kaybetmeleri nedeniyle meydana gelir. Çift yüzeyli kanatların yüksek hızlara çıkması nedeniyle bu durumun meydana gelmesi tek yüzeyli kanatlara nazaran biraz daha kolaydır.
Tek yüzeyli kanatlarda son yaklaşmaya girerken irtifanız olması gerekenden daha yüksekse trapezi çekmeniz durumunda özellikle yüksek hızlarda, bu tip kanatların kötü süzülüş oranı nedeniyle kaya gibi düşerek inmeniz olasıdır. Çift yüzeyli kanatlarda irtifa değişimi daha kolaydır. Trapezi çekersiniz ve hızla irtifa kaybedersiniz. Bu durum hız kazanmanıza ve iniş alanından biraz dışarı taşmanıza eden olabilir. Eğer iniş alanınız iyiyse bu durum sizi etkilemeyecektir. İnişler çoğu H2 sınifı çift yüzey kanatlarda hızlıdır. Biraz pratikle makul alanlara rahat inişler yapabilir hale gelirsiniz.
Falcon veya diğer tek yüzey kanatlar, yapılan hatalara tekrar düşmeyi kolaylaştırır ve bu hataları gerçekten tekrar yapmaman gerektiğini unutturur. Zamanlamadaki gecikme çift yüzeyli kanatlarda gerçekleşirse kanat fazlaca kabarır veya tekerlek üzerine iniş yaparsınız. Bu durumu büyük eğitim tekerlekleriyle tepe çalışması yaparak çözebilirsiniz. Bu çalışma kanadınızın flare karakteristiğini öğrenmenizde büyük fayda sağlar. Bu çalışmayı bir eğitmenle yapın. İlk başta KANADI GEÇ açarak tekerlek üzerine iniş yapın, daha sonraki denemede kanadı erken açarak kanadı kabartın. Bu çalışma kanat açma zamanlamasını anlamanızda faydalı olucaktır.
Çift yüzeyli kanatların dezavantajlarını yanlarını yukarıda açıkladık. Avantajları ise hafif kumandalarla fazla efor harcamadan size daha iyi bir uçuş performansı sağlar, uçuş deneyiminizin bu tip kanatlarla gelişime açıktır. En önemlisi tek yüzeyli kanatlara göre uçuş sırasında bazı tehlikeli durumlardan çabuk kurtulmanızı sağlar. Bu husus üstünde durmak istiyorum çünkü çift yüzeyli kanatların başlangıç pilotları için daha güvenli olduğunu düşünmemin ana nedeni de budur.
Yeni olduğunuzda ilk seferde birçok çok şeyl öğrenirsiniz. Öğreticiniz size çizginin arkasına gitmemeniz gerektiğini söylemiş olabilir ama sen rotordan ve inecek bir yer bulamamaktan binlerce mt. yüksektesindir. Ayrıca bulutun seni içine çekebileceğinden haberdar olmayabilirsiniz. Buna ek olarak doğa her zaman uyarı yaparak yada yapmayarak değişir ama siz bu uyarı için yeterince tecrübeli olmayabilirsiniz.
Kendinizi alçakta ve düşmek üzere bulabilir ve iniş alanına dönebilmek için hiçbir şey yapmazsınız. Çift yüzey kanatlar bu durumdan kurtulmak için size çok iyi bir şans verebilir. Kendinizi büyük bir termalin içinde ve bulutun içinde bulabilirsiniz ve bundan kurtulmak içinde biraz geç kalmış olabilirsiniz. Dışarıya çıkmak için çalıştıktan sonra bundan kurtulamayacağınızı fark edersiniz. Çift yüzey kanatlar bulut çekiminden kendinizi kurtarmanız için çok daha iyi bir şans verir.
Cift yüzey kanatlara verilebilecek bazı örnekler şunları içerir, Northwing Horizon, the Airborne Sting, The Airwave Vision Mark-4, the Wills Wing Eagle, and the Airwave Pulse bunlar için limit yoktur.

Kaynak : Hang Gliding org ................
Çeviri : Barış Yalçınkaya 10.11.2008

Kanat Seçimi
Sting3, WW Sport2 ve U2
Neden Tek Yüzeyli Kanat Seçtim
Pilot Induced Oscillation
   
ana sayfa | donanım | haberler | makaleler | uçuş güvenliği | uçuş merkezleri |deltakanat eğitimi | hakkımda | yasal bilgi