Anasayfa>>Makale>>Paul Mc Cready

Paul Mc Cready (1925-2007)
Amerikalı havacılık mühendisi AeroVironment firmasının kurucusu ve insan gücüyle çalışan ilk pratik uçuş makinasının mucidi. Hayatını "daha az enerji ile daha çok iş"(Do more with less)  diye adlandırılan  daha etkin taşıma araçlarının geliştirmesine adamıştır.  New Heaven'da doktor bir aileden doğan Mc Cready henüz 15 yaşındayken uçan makina modeli ile ulusal bir yarışmayı kazanmıştır.1943 yılında Hopkins School'dan , 1947 yılında Bachelor Ödülü alarak  Yale Üniversitesi Fizik Bölümünden , 1948 yılında Fizik masteriyle ve 1952 yılında Havacılık doktorasıyla California Institute of Technology'den mezun olmuştur.

Mc Cready Teorisi
Aerodinamik Yapı
Polar Verisi ve Kullanımı
 

2. Dünya savaşının sonuna kadar donanma pilotlarını eğiten McCready 1951 yılında atmosferik araştırmalar için, Meteorology Research Inc. adlı ilk şirketini kurmuştur. McCready'nin bazı çalışmaları bulut tohumu'nu da içerir (cloud seeding)


2.Dünya Savaşı'ndan sonra motorsuz uçuşlara başlayan Mc Cready US Ulusal Open Class Soaring Şampiyonasını 3 kez kazanmış ve 1956 yılında World Soaring Şampiyonasını kazanan ilk amerikan pilotu olmuştur. Kendi adını taşıyan McCready teorisinin mucididir. Bu teori doğru uçuş hızınını ne olduğunu açıklar. Belli şartlarda ve hava aracının farklı uçuş hızlarında sahip olduğu çöküş oranınına bağlı olarak değişen doğru "uçuş hızı"(speed to fly) McCready teorisiyle bulunur. Planör pilotları bu teoriyi baz alan Mc Cready Hız Halkasını hala kullanmaktadır.

Paul Mc Cready

Dr.Peter B.S ile Gossamer Condor adlı ilk pratik, insan gücüyle çalışan hava aracını yaratmış ve bu çalışmasıyla 1977 yılında Kremer Ödülünü kazanmıştır. Bu ödüllü hava aracı piyano telleri, bisiklet parçaları ve myler'den imal edilmiştir. Bu aracın halefi olan Gossamer Albatros ile Fransa'dan İngiltereye yaptığı başarılı uçuşla 1979 yılında Kramer Ödülünü 2. kez kazanmıştır.
Daha sonra Gossamer Penguin ve Solar Challenger adlı güneş enerjisiyle çalışan hava araçlarını yaratıcısı olmuştur. İrtifa rekoruna sahip ve Mars'a yapılacak teorik uçuşa temel olabilecek SR-71'den daha üstün olan Helios gibi Nasa'nın güneş enerjisi ile çalışan kanat projelerinde fiilen bulunmuştur. Mc Cready güneş enerjisi ile çalışan Sunraycer adlı ve EV-1 adlı elektrikli arabanın tasarımında General Motors firmasıyla beraber çalışmıştır.

1985'de Smithsonian Institute tarafından gerçek boyuttaki pterodactyl ( prehistorik uçabilen reptile) 'ın yapımında görevlendirilmiştir. Başarıyla tamamladığı ve uzaktan kumandayla yönetilen kuş modeli, On the Wing adıyla, 1986'da IMAX tarafından film haline getirilmiştir.

Paul McCready , aerodinamik uygulamaları, daha hızlı araçların imalini sağlayan yeni materyaller gibi gelişmeleri motive etmeyi amaçlayan Nissan Dempsey/McCreadyödüllerinin finansmanına da yardımcı olmuştur. İnsansız gözetleme araçları ve gelişmiş güç yönetim sistemleri geliştiren AeroViroment adlı firmanın da başkanlığını yapan McCready , hidrojen enerji hücreleriyle (Fuel Cell) çalışan ilk hava gözlem aracının da yaratıcısı olmuştur.

McCready 28 Ağustos 2007'de beyin kanserinden ölmüştür.

 
Gossamer Albatros
Helios

Aşağıdaki bağlantıda Paul Mc Cready'nin 2003 yılında California'daki bir seminerde yaptığı sunum yer alıyor.

 

Barış Yalçınkaya, 16 Aralık 2008

Kaynaklar : wikipedia.org
  Nasa Dryden Fligh Research Center
   

Etiketler: Paul Mc Cready, Mc Cready teorisi, Mc Cready ring, Mc Cready halkası, speed to fly, deltakanat, yelkenkanat, polar Eğrisi, polar curve, süzülüş oranı

 

 

 

 

ana sayfa | donanım | haberler | makaleler | uçuş güvenliği | uçuş merkezleri |deltakanat eğitimi | hakkımda | yasal bilgi