Anasayfa>>Makale>> Yelkenkanat Eğitimi

Lisanslı deltakanat eğitimi Türkiye'de Türk Hava Kurumu tarafından verilir .Eğitimler genellikle Eskişehir'deki İnönü Kampında verilmektedir. Yılın belli dönemlerinde THK tarafından yurdun belli yerlerinde bölgesel başlangıç eğitimleri de düzenlenmekte.

Eğitim Süreci başlangıç ve tekamül eğitimi olarak 2 aşamadan oluşuyor.

A)  Yelkenkanat Başlangıç Eğitimi

Yer ve uçuş eğitimi olarak 2 safhaya ayrılan başlangıç eğitimi şartlara bağlı olarak 15-30 gün arasında sürer. Deltakanadın kurulması, sökülmesi, temel meteoroloji , emergency gibi teorik derslerin yanında, eğitmenin gözetiminde temel kalkışlar ve inişlerin gösterildiği 20 ve 50 metrelik tepelerden yapılan tepe süzülüşlerinin başarıyla tamamlanmasıyla sona erer. Kurs sonunda Başlangıç Eğitim Sertifikası'nı alırsınız.

B) Yelkenkanat Tekamül (İleri seviye) Eğitimi

1.safha, 2.safha ve 3.safha eğitimi olarak 3 ‘e ayrılan tekamül eğitimine, başlangıç eğitimini bitirenler katılabilir. 1 safha eğitimde teorik derslerle birlikte 250 m.lik C tepesinden 6 uçuş saati solo uçuşlar yapılır. 2. Safhada teorik eğitimlerle birlikte 6 uçuş saati yelken ve termal uçuşları, 3. Safhada ise seyrüsefer eğitimi verilir. 25 uçuş saatinin tamamlanmasıyla tekamül eğitimi tamamlanır. Eğitimin tamamlanmasıyla deltakanat pilot lisansınızı alarak Türkiye'nin her yerinde uçuş yapabilirsiniz.

Yelkenkanat Eğitimi ücretleri

Başlangıç ve tekamül eğitimleri ücretli ve ücretsiz olarak verilmekte. THK tarafından her yıl belirlenen kontenjana bağlı olarak ücretsiz başlangıç ve tekamül kursları veriliyor. Ücretsiz eğitimlerden faydalanabilmeniz için bulunduğunuz yere ait THK şubesine üye olmanız gerekli. Bunun yanında düşük bir ücret karşılığında yerel dernek ve kulüplerin THK ile birlikte düzenlediği bölgesel eğitimlerden faydalanabilirsiniz.

2008 yılı için başlangıç eğitimi yaklaşık 500, tekamül eğitimi ise 2500 TL idi. Ücretli eğitim bedellerini her yıl mart ayına kadar THK kurumunun sitesinden öğrenmeniz mümkün. Türk Hava Kurumu'nun açıklamış olduğu 2009 yılı eğitim takvimine haberler sayfasından ulaşabilirsiniz.

 

THK ve Eski Fotoğraflar
USHPA Pilot Proficiency System
HGFA Operation Man.Section 7
Uçuş Merkezleri
THK Eğitim ve Kurslar Sitesi

ana sayfa | donanım | haberler | makaleler | uçuş güvenliği | uçuş merkezleri | hakkımda | yasal bilgi