Anasayfa>>Makale>>Tipik Konstrüksiyon, Bileşenler ve Kesitler

Tipik Konstrüksiyon-Bileşen ve Kesitler

(1) Hücum Boruları (Leading Edges) : Kanadın ön kısmında bulunan ucuş ve manevralar sırasında yükü taşıyan kısımdır. İç ve dış hücum boruları olarak 2 ye ayrılır. Yükü ve direnci taşıyabilmesi için kalın duraliminyum borulardan imal edilir. Yüksek direnç ve koruma için anodize işlemiyle (1 nolu ilüstrasyon) borunun üst kısmında bir tabaka (layer) oluşturulur. Aşağıdaki 3D modelde mavi renkli olarak gösterilmiştir.

(5) Omurga (Keel) : Omurga yük taşımaktan öte hücum boruları, trapez gibi parçaları birleştirme fonksiyonu taşır. Modelde kırmızı renkli olarak gösterilmiştir.

Deltakanat Nedir ?
Aerodinamik Yapı
Polar Verisi ve Kullanımı
Sprogs Nedir ?

3D Deltakanat Modeli

(6) Gerdirme borusu (cross bar) : Kanatta en ağır yük ve direnci taşıyan borulardan biridir. Hücum boruları gibi Hareketli bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda hücum borularını da destekler. Modelde yeşil renkli gösterilmiştir.VG sistemine sahip orta seviye ve üst seviye kanatlarda Vg ipiyle bu boru vasıtasıyla kanat gerilir. Bu bileşen VG (variable geometry) sistemiyle kullanımıyla kanadın aspect rasyosunu da değiştirir.

(7) Batenler (batens) : Batenler yarı aliminyum ve plastik gibi hibrid bir malzemeden üretilir. Fonksiyonu kanadın aerofil kamburumsu formunu sağlamasıdır. Aşağıdaki 11 nolu ilüstrasyonla yelkenbezine sabitlenmiş baten gösterilmiştir.

(8) Tepe Borusu (kingpost) : Kanadın pitch(yunuslama) stabilite sisteminin bir parçası olan tepe borusu firar kenarına giden üst gergi telleriyle birlikte (luff lines) kanadı derin dalışlardan kurtarma fonksiyonunu taşır (dive recovery).Kanat dalışa geçtiğinde kanadın firar kenarını kaldırarak dalıştan kurtulmayı sağlar. Uçuş sırasında yük taşımaz, modelde 8 nolu bileşende gösterilmiştir.Topless kanatlarda ise stabilite , tepe borusu yerine hücüm borularına sabitlenmiş sprogs adı verilen desktek sistemiyle sağlanır.

(2) Trapez (Control Bar): Fonksiyonu kanadın kontrolünü sağlamak için kumandaları kanada aktarmanın yanında sert çarpmalarda darbeyi emerek pilotu korur. Omurgaya ve hücüm borusuna tellerle bağlı üçgen formdadır. Yan trapezler (side bar ) omurgaya ve alt trapeze (base bar) bağlıdır. Uçuş sırasında çok büyük direnç ve yüke maruz kalır. Eğitim ve inişlerde bol kırılan ve sık değişen bir bileşendir. Ben de eğitim sırasında inişte yaptığım bir hatayla trapezi kırıp 3 hafta yenisini beklemiştim :)) Bazı orta seviye ve topless kanatlarda aerodinamik sürüklenmeyi minimize etmek için profili aerofil yapıda imal edilir. (litestream-slipstream) Modelde 2 nolu ilüstrasyonla gösterilmiş olup birleşim kesiti ve yapısı detaylı gösterilmiştir.

(3) Teller (wires) : 10larca çelik telin biraraya gelmesiyle oluşur ve koruyucu şeffaf bir tabakayla kaplanır. modelde 3 nolu ilüstrasyonda detaylı gösterilmiştir. Trapez, kingpost, omurga arasındaki bağlantıları sağlayan ve kanadı gergin tutmaya yarar. Üst teller kingpostla dalışta ve negatif G'de stabilite görevini sağlar. Alt teller ise uçuş sırasında oldukça gergindir ve pozitif G'yi taşır.

Baten detayı

(9) Yelkebezi (Sail): Deltakanatlar katlamaya uygun olarak tasarlanmasından bu yana kanat yüzeyleri yelkenbezinden yapılmıştır. Yelkenbezi aerofil forma göre dikkatlice dikilir ve kanadın iskelet sistemine kanadın merkezinden kanat uçlarına kadar düzgün bir şekilde sabitlenir.Deltakanattaki yelkenbezi Dupont firmasının Dakron adı verilen dokuma polyester kumaşından imal edilir. Dakron kumaşına reçine ilave edilerek gözenekli ve dayanıklı bir kumaş formu yaratılır. İlave edilen reçine ile yelkenbezini gevrek ve kıvrımlı yapar. Bu yapı düzgün bir bakımla birlikte yelkenbezinin ömrünü uzatır. Uçuş karakteristiğine bağlı olarak örneğin yüksek performanslı kanatlarda yelkenbezi farklı ağırlık ve tipte imal edilebilir. Polyesterin plastik formu olan ve Myler adı verilen yelkenbezi materyali hücum kenarları gibi kanadın baskıya maruz kaldığı noktalarda yüksek dayanım sağlar. Yukardaki ilüstrasyonda Myler materyalinin katmanlarını görüyorsunuz .


Etiketler: deltakanat, yelkenkanat, yelken kanat, yapı, airframe, hücum borusu, hücum kenarı, firar kenarı, trapez, gerdirme borusu, tepe borusu, omurga, yelken bezi, dakron, gerdirme telleri, aerofil, baten, tekerlek, harness, myler, hang glider, lead edge, cross bar, kingpost, keel, sail, batten, wheel, dacron

Deltakanat hareket eksenleri

Barış Yalçınkaya
Son Güncelleme Ocak 2009

 

 

 

 

ana sayfa | donanım | haberler | makaleler | uçuş güvenliği | uçuş merkezleri |deltakanat eğitimi | hakkımda | yasal bilgi

 

baris/fx studios

 

 

baris/fx studios