Anasayfa>>Makale>>

Önerilen Acil Durum Prosedürleri ve  Ana Hatları

United States Hang Gliding Association


BAŞLANGIÇ
Acil durumları yönetmenin en iyi yolu meydana gelmeden hazırlıklı olunmasıdır. Standart acil durum prosedürleri, pilot ülke içinde nerede uçarsa uçsun meydana gelecek olaylarda üyelerimizin risklerini en aza etmemizde yardımcı olur.
Acil Durumlara hazırlık 3 kategoride incelenir.

A) Uçuş Sahası (site)
B) Pilot
C) Arama ve Kurtarma

A) UÇUŞ SAHASI

1) Acil Durum prosedürlerini her kalkışta ve iniş alanında mümkünse yayınlayın.

•  Uçuş sahası protokolleri ve genel bilgi

•  Pilot yeterliliği ve öneriler ( Derecelendirme ve Güvenlik Ekipmaları gibi)

•  Sokak isimlerini içeren haritalar, kalkış ve iniş alanları gibi adreslenemeyen yerlerin yönleri

•  Acil Durum prosedürleri

•  Acil Durum telsiz frekansları : Telsiz frekanslarının herkes tarafından ayarlanması acil durumlara neden olur.

•  Acil Durum telefon numaraları

•  Kurtarma Ekipmanları : Halat, su, flaş lambası, topografik haritalar, ilk yardım kiti, boş battaniye ve katlanabilir testereyi içerir. Bu takım bir sırt çantasında saklanmalı veya uzak noktaya kolaylıkla taşınabilir olması gerekir. Kurtarma mümkün olduğunca eğitimli profesyonellere bırakılmalıdır.

B) PİLOT


Pilotun acil durumlara karşı hazırlıklı bulunması en iyi kontrollerden biridir.

1) Uçuş öncesi ve uçuş boyunca tüm genel bilgileri, acil durum prosedürlerini, site protokollerini bilmesi ve tümüne uyması

•  Güvenlik ekipmanlarını düzgünce taşıması ve nasıl kullanacağını bilmesi
a) Paraşüt
b) Kask
c) Telsiz:  

•  Hangi frekansı kullandığını diğerlerinin bilmesi
2) Gerektiğinde acil durum frekansını kolaylıkla ayarlayabilmesi


d) Diş İpi : Güçlü ve kompakt. Kurtarma halatını, kurtarıcı personele indirme ve geri almak için en kolay yol.

e) Düdük:  Sesi daha uzaktan duyulabilir. Özellikle yaralandığınızda az bir efor harcayarak sesinizi daha uzağa duyurmak için etkili bir araçtır.
f) GPS    : GPS bulundurma-kullanmayı bilme ve telsizle birlikte kullanımı kurtarmayı kolaylaştıran en iyi iki donanımdır.
g) Cep Telefonu : Sizinle beraber uçan pilotların telefonlarını bilin.
h) Kısa halat : Kurtarma gelene kadar ağaçtayken kendizi bağlamanız gereken durumlar için. Yardım almadan kesinlikle ağaca tırmanmayı ve aşağı  inmeyi denemeyin.

3) Seyrüsefer uçuşları sırasında her 20 dk'da bir herhangi biriyle kontak kurun. Sizin konumunuzu bilmelerini sağlayın. Bu, herhangi bir ciddi durumda sizi nereden itibaren aramaları gerektiğini onlara bildirir.
4) CPR ve ilk yardım eğitimi alın. Hızlı bir ilk yardım arkadaşlarınızın hayatını kurtarabilir.

C: ARAMA VE KURTARMA

1) Asla kendinizi riske atmayın.
2) Tüm pilotlar telsizlerini acil durum frekansına ayarlamış olabilirler. Kontrol edin ve kurtarmada sorumlu kişiye yardım edin.
3) Organizasyon veya herhangi birinin kontrolü alması diğer adımdır. Sorumlu kişi kurtarma bitene kadar koordineyi alır.
4) Aşağıdaki 4 soru olayın nasıl yönetileceğinde yardımcı olur.
a) Pilotla (telsiz veya bi başka kişiyle) yapılacak görüşmede 5 dakika ve daha fazla gecikme olabilir mi ?

(1)  Eğer pilotla kontakt kurulduysa
a) Pilotu sakin tutun
b) Yardım gelene kadar pilotun olay yerinde kalması önerilir. Eğer bir ağaçta veya kayalıkta kalmışsa, yardım gelene kadar kendisini bağlaması önerilir.
c) Mümkünse durumu hakkında daha fazla bilgi alın (GPS koordinatları, yaralanma, durum, ağaçta veya yerde oluşu)
d) Sorumlu kişiler alınan koordinatlara giderken herhangi biri pilotla bağlantı içinde kalsın. Eğer kurtarma zaman alacaksa hasarlı telsiz ve  batarya ömrü hususunu aklınızda bulundurun
2) Pilotla kontak kurulamıyorsa ?
a) Pilotun konumunun öğrenilmesi çok önemlidir. Arama kurtarmanın pilotu bulabilmesi için biri yaklaşık koordinatları alarak pilot üzerinde uçabilir.
b) Pilotun durumunu değerlendirin
b) Pilotun yaralanması küçük mü veya profesyonel tıbbi yardıma mı ihtiyacı var ?
c) Arama kurtarma, pilotun suya, ağaca, enerji hatlarına inişi gibi durumlarda konusunda uzman, profesyonel ve eğitimli personele ihtiyaç duyuyor mu ?
d) Az pilot/kişiyle durum durum yönetilebilir mi ?

Eğer A'dan D'ye kadar herhangi  bir sorunun cevabı evetse Acil Durum Yönetim Sistemini (EMS) / (ülkemizde 112 acil servis) harekete geçirin ve 5. adıma geçin.
Eğer tüm sorulara hayır ise durumu yönetebilirsiniz gibi görünüyor ve kurtarma prosedürü için 6. adıma atlayın.

5) Eğer EMS gerekliyse aramak için gecikmeyin. EMS'nin  aktif hale gelmesiyle pilot düzgün kurtarma ve yardımı alacaktır

a) Çoğu yerde 911'in aranmasıya EMS  harekete geçer.  Durum hakkında ilgili kişiye/sevk memuruna durum hakkında yeterli bilgi vermek için hazırlıklı olun.

1) Not : Eğer cep telefonundan arıyorsanız 911'deki operatör nereden aradığınızı göremez. Şehir ve eyalet adıyla başlayarak nereden aradığınızı bildirin. Operatör çağrınızı lokal EMS'ye aktaracaktır.

Örnek Arama : West Rutland, Vermon'tan arıyorum. Deltakanat pilotumuz Rt. 4, yakınlarında West Rutland, Vermont'ta bir ağaca düştü. Yaklaşık yüksekliği 75 feet ve kolu kırık olabilir. Olay yerine ait GPS koordinatlarımız var ve ağaçtan kurtarma yardımına ve acil yardıma ihtiyacımız var. Kurtarma koordinasyonu için bazılarımız köprü ve caddenin köşesinde polisle buluşacak.

2) Kurtarmanın eğitimli bir personele bırakılması daha iyidir. Yaralıya küçük müdahalelerle Acil durumlarda kontrolün nasıl olması gerektiği  konusunda sürekli eğitilmişlerdir. Pilot güvenliği buradaki en önemli şeydir.

b) Kurtarmayla görevlendirilmiş kişi EMS personeliyle belirlenen yerde buluşmalı ve olayın kontrolünü EMS'ye devredecektir. Aynı zamanda EMS personeline kurtarmada ve kurtarma prosedürlerlerinde yardımcı olacaktır.

1) Bu kişi pilota ulaşmak için GPS koordinatları, kullanılan telsiz frekansları gibi , arama ve kurtarmada ihtyaç duyulabilecek tüm bilgileri EMS'ye aktaracaktır. Sadece bilgi vermek için ayrılmayacak, bilgi vermek için birisini ayarlayacaktır.

2) Helikopter ve kanatların ortamı iyice karıştırmamasından emin olun. Helikopter kullanımı hakkında EMS personeline danışın, bilgi alın. Arama sonuçlandığı zaman biçok EMS otomatik olarak bölgeye helikopter sevkedebilir.

3) Eğer arama gerekiyorsa helikopter yerine kanatlı bir hava aracı talebi daha iyi olabilir.
4) Eğer helikopter kullanılmışsa, helikopter pilotu deltakanat veya yamaç paraşütlerinin üstünden uçmaması ve uzak durması gerektiğini bilmelidir. Bu olası yaralanmaları engellemeye yardımcı olur. Helikopter geldiğinde deltakanat/yamaç paraşütü/ planör gibi araçların güvenli bir gölgeye taşınmış olması gerekir.

c) Kurtarmada görevli kişi EMS'ye nasıl yardım edileceği konusunda tüm pilotları bilgilendirmiştir. 7. Adıma atlayın


6) EMS gerekmediğinde kurtarmayı koordinesiyle görevlendirilmiş kişiler
a) Kurtarmayı koordine için ipuçları

1) Yer araması en az 3 kişiden oluşan ekiplerle yapılmalıdır.
a) 3 kişiden biri ilk yardım konusunda eğitimli olmalıdır.
b) Ekipteki her kişide telsiz bulunmalı ve farklı frekanslara ayarlanmış olmalıdır. 2 telsiz acil durum frekansını dinlerken 3. telsiz pilot frekansını dinlemelidir. Yaralı pilot frekansını değiştiremeyecek durumda olabilir.
c) Her grup GPS'e sahip olmalı ve nasıl kullanacağını bilmelidir. Pilotu bulur bulmaz diğer ekiplere kaza konumunu telsizle  bildirin. Ağaçlık ve karmaşık bir araziye girmeden önce konumunuzu kaydedin.Böylece siz de kurtarılmaya ihtiyaç duymazsınız.
d) Su getirin.
e) Havayı ve saati not edin. Kurtarma zaman alabilir. Flaş lambaya ve sıcak tutacak elbiseye ihtiyacınız olacak mı ? Tespit edin

2) Eğitim aldığınız şekilde ilk yardımı yönetin. Eğer pilotun şuuru yerinde değilse veya omurgasında hasar veya yaralanma şüphesi varsa pilotu hareket ettirmeye ve kaskını çıkarmaya ASLA KALKIŞMAYIN.
b) Durum kötüye gitmeden önce her zaman EMS yardımı alabileceğinizi aklınızda bulundurun.
7) Kurtarmada görevlendirilmiş kişi,  Kaza raporunu hazırlayıp Bölgesel Yöneticiye vermekte sorumludur.

 

Kaynak : USHPA
Çeviri : Barış Yalçınkaya , 26 Aralık 2008
   
Etiketler Acil durumlar, arama kurtarma, search and rescue, emercensi, emergency, uçuş güvenliği, deltakanat, yelkenkanat, yamaç paraşütü, kurtarma

 

 
Uçuş Güvenliği
Temel Yaşam Desteği
 

 

ana sayfa | donanım | haberler | makaleler | uçuş güvenliği | uçuş merkezleri |deltakanat eğitimi | hakkımda | yasal bilgi