Anasayfa>>Makale>> Kanat Seçimi

Başlangıç öğrencilerine uygun kanatlar, doğal olarak topless diye adlandırlan performans kanatlarına göre farklı uçuş karakteristikleri taşır. Başlangıç ve orta seviye kanatlar pilot hatalarında daha fazla affedici, torelanslı ve manevraları performans kanatlarına göre daha kolaydır. Performans kanatları daha yükek süzülüş oranlarıyla başlangıc ve orta seviye kanatlara nazaran daha uzağa gitmekte ve doğası gereği daha yüksek hızlarda uçmaktadır. Dönüş, manevralar ve inişi daha zor ve pilot dışındaki harici faktörlerden başlangıç ve orta seviye kanatlara nazaran daha kolay etkilenen bir yapısı vardır. Uçuş sırasında kontrol için çok fazla ve hassas kumanda vermeniz gerekir . Bunun yanında daha bu tip kanatlar daha ağır, daha pahalıdır. Bunun yanında kanadın kurulması ve sökülmesi için daha fazla efor gerekmektedir.
Bazı yeni pilot veya pilot adayları başlangıç seviyesinde iken ilk kanat olarak orta seviye kanatlara özenmekte, satın almayı düşünmektedir. Bu zaten uzun zamanda hem tasarruf, daha uzun zaman kullanım imkanı sağlayacağına inanırlar. Zaten eninde sonunda orta seviye kanat kullanacak ucuş tecrübesine zaten erişmeyecekler midir ! Satın almayı planladıkları bu kanatla öğrenmeyi ve ilerlemeyi beklerler.
Basit ve açık tavsiyem HAYIR'dır.
Yukarıdaki karşılaştırmayı tekrar okuyun. Deneyimsiz uçuş karakteristiği, tehlikeli durumlara neden olabilir bundan daha kötüsü spora yeni başlamış, yetişmekte olan bir pilotun uçuş hayatının, başlamadan sona ermesine neden olur.
Eğitmeninizin tavsiye ettiği size uygun veya %60'ı tek yüzeyli bir kanatla başlayın. İleride çift yüzeyli bir kanada geçtiğiniz zaman eski kanadınızı satmak için saklayın. Eski kanadınızı hafif ve kolay havalarda eğlence amaçlı veya basit tepe eğitimlerinde kullanacak zamanı fazlaca bulacaksınız.

YENİ / KULLANILMIŞ

Bu seçimi yaparken aşağıdaki faktörlere göz atın.
* MALİYET : Yeni başlangıç kanatlarının maliyeti 3000$ civarında iken uçuşa elverişli kanatlar 1000 $'a yakındır. Tasarruf amacıyla yeni kullanılmış kanat almak yerine bu parayı sıfır harness, yedek paraşüt veya eğitimi için de kullanabilirsiniz.
* SEVİYE : Eğer zamanınızın çoğunu uçuşa ayırabiliyorsanız (haftada birkaç gün) şartlar değişecektir. Birkaç ayda başlangıç seviyesini bitirmiş ve arzu ettiğiniz daha performanslı bir kanadı kullanabilecek seviyeye gelmeniz muhtemeldir. Ancak uçuşa fazla zaman ayıramıyorsanız, az bir deneyimle servet :) yatırdığınız yesyeni bir kanadı tehlikeye atmanıza gerek yoktur.
* ZAMAN : Yeni bir kanat almak nakliye ve sipariş gibi faktörlerle bir ayı veya daha fazla zamanınızı alabilir. Eğer uçuşa hemen başlamak için yanıp tutuşuyorsanız 2. el bir kanat alabilirsiniz. Tabi ki bir eğitmenden yardım almak kaydıyla.
* OLANAKLAR : Size uygun seviyede, marka, renk, fiyat gibi istediğiniz özelliklerde bir kanadı sıfır satın alabilrsiniz. Ancak kullanılmış kanat alırken seçimleriniz daha da daralıcaktır.

EĞER KULLANILMIŞ BİR KANAT ALACAKSAINIZ

* Kullanılmış bir kanat alırken bir profesyonelden mutlaka yardım alın. Bu yardım size 200$ civarına malolur. 100$ veya da az bir maliyetle gergi tellerini değiştirin. Kullanılmış malzeme alırken gergi tellerindeki hasar ve deformasyonu ölçmeniz mümkün değildir. Tüm deltakanatlarda gergi tellerinin 2 yılda bir değişmesi gerekir.
* Harness ile askı kolonunu arasındaki bağlantı karabinadır. 2. el kanattaki karabinayı mutlaka değiştirin. Bu metal parçadaki çatlakları görmek neredeyse mümkün değildir. Önerim çelik karabina kullanın. Karabinayı her yıl değiştirin, eski karabinayı da yedek olarak bağlayın.
* Deltakanat bir askıyla harness'a bağlıdır.Bu askı hayati derecede önemli parçalardan birdir. Kullanılmış bir kanat aldığınızda bu askı kolunu size kısa veya uzun olabilir. Bu askıyı kendinize uydurmaya çalışmayın.Sze uygun ölçüyü alıp yeni bir askı kolonu satın alıp eskisini yedek olarak kullanın. Eğer eski kolonda sökük ve yırtık görünüyorsa kesinlikle değiştirin.

TEK YÜZEYLİ / ÇİFT YÜZEYLİ

Yelkenkanatlar yüzey sınıflandırmasında 3'e ayrılır.
* Tek yüzeyli
* Çift Yüzeyli
* Rigid / Sert kanat.

Tek Yüzey : Tek yüzey kanatlar esasesn kanadın üst yüzeyini kaplayan yelkenbezinden oluşur. Aerofil yapıyı sağlamak için batenler veya omurgayı kullanır. Kanatların en hafifidir. Kurulumu ve sökülmesi hızlı ve inişi kolaydır. Bu nedenlerden ötürü hemen hemen tüm eğitimler tek yüzeyli kanatlarla yapılır.
Çift Yüzey : Çift yüzeyli kanatlarda kanadın üst kısmı ve alt kısmı yelkenbeziyle kaplıdır. Kanadın aerofil yapısı batenler ve kanadın altındaki düz yelkenbezi ile sağlanır. Çift yüzeyli kanatlarda cross bar görünmez ve kanadın alt yüzeyinde farklı batenler kullanılır.
Çift yüzeyli kanatlar için bilmeniz gereken bir özellik ise değişken geometri (variable geometry)diye bilinen VG'dir. Bazı çift yüzey kanatlarda Kullanılan bu makaralı sistem pilota uçuş esnasında kanadın hucüm açısında değişiklik yapmasına izin verir.
Sert Kanat : Sert kanatlar bu üç kanat tipi içinde en ağır,karmaşık yapıya sahip ve en pahalı olan kanat tipidir. Kullanımı gelişmiş beceri ve deneyim gerektirir. İleride daha detaylı açıklanacaktır.

HANGİSİ SİZİN İÇİN UYGUN

Başlangıç eğiminiz sırasında çoğunlukla tek yüzeyli bir kanatla uçmuşsunuzdur. Acemiliği atlatmış pilotlar için piyasada birçok çift yüzeyli kanat vardır. Eğer çok sık uçmaya gidiyrsonız doğal bir uçuş yeteneği kazanmış ve formasyonunuzu ilerletmiş olmalısınız. Büyük bir ihtimalle çift yüzey kanatlarla daha mutlu olucaksınız. Süper süzülüş oranlarıyla yüksek rüzgarlarda uçuşla ve termalden termale uçuş için çift yüzey kanatlar çok uygundur. Bunun yanında çift yüzeyli kanatlar daha ağır, dönüşü ve inişi de zordur. Kurulumu ve sökülmesi de zamanınızı alır. Eğer uzun aralıklarla veya arasıra uçuyorsanız, ortalama bir öğrenciden daha fazla çaba sarf etmek zorunda kalıyorsanız, büyük bir ihtimalle tek yüzey kanat size daha uygundur.